NAŠ BLOG

Purpur i sjaj starih gradova Srbije

Srbija je puna starih utvrđenja i lokaliteta koji privlače sve više turista i ljubitelja istorije i arheologije. Tragovi života u prošlosti bezmalo su na svakom koraku, a drevne tvrđave svojom magijskom snagom svedoče o bogatoj istoriji i kulturi naših krajeva.

Foto: Golubačka tvrđava

Veliki broj tvrđava i arheoloških ostataka u našoj zemlji svedoči o njenoj višemilenijumskoj istoriji. Prostor koji ona danas zauzima dao je čak 18 rimskih imperatora, od kojih je jedan rođen u današnjoj srpskoj prestonici – car Jovijan.
Gradovi ispod gradova, kao i veliki broj drevnih tvrđava i arheoloških ostataka širom zemlje na najbolji način svedoče ne samo o burnoj istoriji, već i o bogatstvu i blagodatnosti prostora koji zauzima današnja Srbija.
Pešak koji šeta mirnim ulicama Sremske Mitrovice već prvim koracima preko Starog šora stupa ne samo u strogi centar današnjeg grada, već i u samo središte antičkog Sirmijuma, jedne od četiri rimske prestonice iz doba tetrarhije. Ovaj sremski grad je jedinstven urbanistički i arheološki primer u Srbiji, jer ima direktan kontinuitet koji traje punih 7.000 godina.
Podunavlje, kao i istočna i južna Srbija imali su izuzetnu ulogu u rimsko doba. Prostor unutar trorečja Dunava, Mlave i Velike Morave teren je na kome je nikao antički Viminacijum, čiji ostaci i danas uverljivo svedoče o antičkom sjaju i bogatstvu.

Foto: Beogradska tvrđava

Broj gradova duž Limesa svedoči o moći Rimske imperije, ali i razvijenosti prostora današnje Srbije. Fascinantna je činjenica da je ovaj prostor dao ukupno 18 rimskih imperatora, od kojih je jedan rođen i u današnjoj srpskoj prestonici – imperator Jovijan. Deo ovog niza je i car Konstantin iz Niša, koji će promeniti civilizacijsko lice Evrope. Iza njega je došao i Justinijan, rođen u Caričinom gradu, vojskovođa, graditelj i kodifikator rimskog prava. Ljudi sa ovog prostora udahnuli su novi život Rimskoj imperiji. Niz antičkih bisera Srbije upotpunjuje Caričin grad ili Justinijana Prima, bez sumnje najvažniji ranovizantijski grad na prostoru naše zemlje.
Iako to nema direktne veze sa današnjom Srbijom niti njenim žiteljima, i to ukazuje na snažan „genijus loci“ ovog prostora – baštenik svekolikog sećanja.
Srednji vek doneo je Srbiji i snažan graditeljski zamah, koji je posebno dobio na značaju u eri dinastije Nemanjića, kao i njihovih nastavljača Hrebeljanovića-Lazarevića, Brankovića, ali i drugih vlastelinskih porodica. Despot Stefan Lazarević za svoju prestonicu izabrao je Beograd, a Đurađ Branković Smederevo. Među najatraktivnijim starim gradovima tvrđavama u Srbiji svakako je Maglič, nedaleko od Kraljevam, Novo Brdo kod Prištine i Ram na Dunavu, kao i nešto mlađi novosadski Petrovaradin. Jedna od najlepših tvrđava u Evropi je Golubac, koja je u celosti obnovljena i otvorena za posetioce.

Foto: Smederevska tvrđava

Foto: Srednjovekovni zamak Maglič

Detaljnije o starim utvrđenjima Srbije poput Viminacijuma, Golupca, Sirmiuma i Magliča kao i brojne teme iz oblasti diplomatije, kulture i bogatog istorijskog nasleđa Srbije, možete pronaći u magazinu Dipos.